4. Jak dopadli #1 | Alexandr Prudnikov, Marco Paixão, Radim Mokrohajský
15.09.2021
Jak dopadli?

Jak dopadli #1 | Alexandr Prudnikov, Marco Paixão, Radim Mokrohajský

Spartou prošlo během celé historie opravdu velké množství hráčů. Jak dopadli? Na to se podíváme v novém seriálu, který dnes startuje prvním dílem. V něm se mrkneme na kariéry dvou zahraničních útočníků a nadějného českého brankáře.

Alexandr Prudnikov

V devatenácti letech měl na kontě čtyři desítky startů v nejvyšší ruské lize. Talentovaného útočníka Sparta několik týdnů skautovala a posléze se dohodla s vedením moskevského Spartaku na hostování.

Prudnikov po příchodu vyhlašoval do médií, že by si chtěl vysloužit respekt a pro Spartu Ligu mistrů. Milionářská soutěž se bohužel nekonala. Letenští nezvládli dvojzápas předkole, když vypadli s Panathinaikosem. Nadějné domácí vítězství 3:1, které zařídili Holenda, Vacek a Kalouda, vymazali Řekové doma na začátku druhé půle. V samotném závěru definitivně rozhodl brankou na 3:0 Salpingidis. Ruská posila ACS odehrála dohromady v dvojzápase 54 minut.

V předkole Evropské ligy Sparta vyřadila Maribor 3:0 (2:0 venku, 1:0 doma). Všechny trefy zaznamenal Bony Wilfried, Prudnikov hrál dohromady 29 minut. Ani v lize to pro ruského útočníka nebylo pravé ořechové. Na hřiště se podíval za celou sezónu osmkrát, z toho hned třikrát na méně než deset minut v zápase a dohromady nastřádal pouhopouhých 206 minut.

Ve skupině Evropské ligy se také nedočkal vytížení. V šesti duelech třikrát nehrál, jednou se objevil v základní sestavě. V kolonce odehraných minut mu svítí číslo 108.

Není proto divu, že ze Sparty po hostování ihned prchl zpět domů. Tradují se historky o tom, že měl Prudnikov údajně popíjet, což mu vedení nechtělo tolerovat (nejde o ověřenou informaci).

Během své kariéry vystřídal ruský útočník řadu klubů. Krátce se mihl v Tom Tomsk, Anži Machačkala, Kuban Krasnodar či Rubin Kazaň. Nikde se nedokázal etablovat a výčet týmů, za které nastoupil, je opravdu dlouhý. V lednu 2020 mu skončila smlouva v běloruském Vitebsku a krátce nato podle portálu Transfermarkt ukončil kariéru.

Nikdo mu už ovšem nesebere, že je ze sezóny 2009/2010 mistrem české ligy a na svém kontě má i výhru v arménském poháru.

Marco Paixão

Portugalský útočník přišel do Sparty ve třiceti letech. Bič si na sebe ušil ihned v prvních rozhovorech, kdy tak trochu s úsměvem podotkl, že by rád překonal svůj osobní rekord. Ten tehdy byl 28 branek v jednom ročníku, čili na Letné vyhlásil za cíl třicet.

To mu koneckonců všichni rádi předhazovali.

Paixão je odchovancem Porta, ale do hlavního kádru nikdy nenakoukl. Přes kluby v nižších španělských soutěžích se dostal v roce 2009 ve svých 24 letech do skotského Hamiltonu.

Ze Skotska následně zamířil na půl roku do íránského Teheránu a vyzkoušel si na jednu sezónu kyperskou soutěž v dresu Ethnikos. V červenci 2013 se uchýlil do Polska, sáhli po něm z klubu Slask Wroclaw. Zde během dvou ročníků nastoupil do 66 zápasů a nasázel velmi solidních 34 gólů.

Po vypršení smlouvy se dostal Paixão na Letnou, kde podepsal kontrakt na dva a půl roku. Začal velmi dobře, protože v přípravě v pěti duelech zaznamenal šest přesných tref. Pokračovat tak měl v konkurenci Davida Lafaty a Kehinde Fataie jako útočník číslo 1, protože prvně jmenovaný měl zdravotní trable.

Dopadlo to katastrofálně. Paixão na podzim za Spartu nastoupil pouze do šesti utkání, z toho tří ligových. Na svém kontě měl pouhých 201 minut, gól nedal žádný. „Ve Spartě není čas, aby hráč pět šest zápasů dokazoval, že na ni má,“ obul se na jeho adresu trenér Zdeněk Ščasný v médiích. Aby toho nebylo málo, tak si portugalský snajpr zlomil kotník, což pro něj znamenalo definitivní konec.

Po návratu do Polska během dvou a půl sezón stihl Paixão 67 zápasů a 34 gólů. Vyhlédl si ho turecký Altay, kterému pomohl až k postupu do nejvyšší soutěže, kterou letos ve třech zápasech okusil. Za Altay má momentálně bilanci 108 utkání a 77 branek.

Radim Mokrohajský

Do Sparty přišel nesmírně talentovaný brankář v dorosteneckém věku z Baníku Ostrava. O jeho kvalitách svědčí i zájem ze zahraničí, absolvoval i stáž v Celticu.

Po konci ve sparťanské devatenáctce chytal dvě sezóny v béčku. Větší šanci oslnil v hlavním týmu neměl. „Čekal jsem, že dostanu více šancí. Doufám, že alespoň v zápasech, které jsem v záložním mužstvu chytal, byla s mými výkony spokojenost,“ uvedl v červnu 2011 po zápase béčka v Hlučíně.

Odchodu do Sparty nelitoval, protože měl možnost trénovat s brankáři jako byli Jaromír Blažek, Daniel Zítka či Matúš Kozáčik. Vedení klubu jej chtělo nominovat na utkání Ligy mistrů jako třetího gólmana, jenže o cennou zkušenost ho připravilo zranění. Mokrohajský si jako cíl vytyčil prosadit se v mužském fotbale v první lize, k tomu měl ovšem daleko. Pozici v béčku si uzmul Milan Švenger, takže se řešilo, co s nadějným talentem ACS dál.

V červenci 2011 proto zamířil do Králova Dvora, posléze vystřídal Vyšehrad a Spartu Kolín. Z Vyšehradu přestoupil v lednu 2015 jako volný hráč do Austrálie, kde chytal za Pagewood Botany FC. Po dvou letech ukončil ve 27 letech kariéru a přesedlal na plážový volejbal. Fotbalu se u protinožců věnoval nadále jako sportovní ředitel jednoho z klubů v Sydney, který se ovšem věnoval spíše mládeži.

(zdroj: eurofotbal.cz, idnes.cz, denik.cz, wikipedia.org, transfermarkt.com; foto: koláž Nic než Sparta, denik.cz, sparta.cz, aktualne.cz)