Dlouhodobé spekulace se potvrdily. Sparťanskou posilou se stává Jakub Pešek. 💙💛❤️ Fotbalový univerzál podepsal smlouvu do léta 2024. Pojďme si detailně rozebrat jeho hru a kterými prvky bude bavit Letnou. Přeji příjemné čtení.

Postlevý záložník/křídlo, pravý záložník/křídlo
Výška173 cm
Váha66 kg
Preferovaná nohapravá

Jakub Pešek s fotbalem začal ve čtyřech letech v Hlinsku, což je zhruba desetitisícové město v Pardubickém kraji. Zde vydržel až do čtrnácti, kdy se posunul do MFK Chrudim. Během dvou roků se stěhoval znovu, tentokráte si jej vyhlédla Sparta.

Ve 21 letech se zaskvěl v Juniorské lize, což mu vyneslo pozvánku do sparťanského áčka. 9. listopadu 2014 nastoupil na poslední minutu do zápasu se Slováckem (výhra 2:0), což byl jeho ligový debut. O devět dní později hrál poprvé i v národním poháru. Na hřišti Příbrami pobyl v rudém dresu 58 minut, než jej vystřídal Patrik Schick, který skóre uzavřel na konečných 1:1.

Ve Spartě se tehdy neprosadil, takže musel vzít zavděk hostováním v Českých Budějovicích. V Dynamu se osvědčil a po konci smlouvy v pražském celku se právě na jihu Čech stal kmenovým hráčem.

Sezóna 2017/2018 pro něho byla klíčová. Ve 29 zápasech nastřílel šest branek a na dalších devět přihrál. Byl fanoušky vyhlášen nejlepším hráčem týmu a jelikož České Budějovice nepostoupily, začala se o něj zajímat skupina klubů z nejvyšší soutěže.

V červenci 2018 zamířil do Slovanu Liberec. Zde během tří let nastoupil do 112 zápasů a připsal si 19 branek a 13 asistencí. V letošním ročníku se s bilancí 31 utkání 6+7 stal jedním z nejproduktivnějších hráčů v lize.

ČISTĚ STATISTICKY

Střelba

Střelecká mapa ukazuje jeho pokusy v této sezóně Fortuna:Liga. Písmeno "x" značí nepřesné střely, naopak modré kolečko jsou rány přímo na branku. Z fialových padl gól. Z grafického ztvárnění nám vychází, že Pešek je aktivním střelcem jak ve vápně, tak i za ním. Sparta tak sází na hráče, který se nebojí vystřelit. To někdy bývá problémem našich hráčů.

Driblinky

Pešek má skvělou rychlost, což využívá k další činnosti, kterou má v oblibě - obcházení protihráčů. Průměrně se o to pokusí na 90 minut hry ve více než šesti případech (6,26). Úspěšnost má 52,8 %.

Za stejný časový úsek také vyprodukuje průměrně 4,65 centrů. To je čtvrtá nejlepší bilance v lize, první skončil Ba Loua z Plzně (7,61).

Přihrávky

Novou sparťanskou posilu baví útočit. Svědčí o tom i počet přihrávek dopředu (6,57 / 90 minuty hry) vůči těm dozadu (3,61 / 90 minut hry). Data jsou opět z letošního ročníku české nejvyšší soutěže.

Aktivní bilance v této statistice je výmluvná. Pokud dostane Pešek balon, je mnohem větší šance, že vymyslí něco směrem k brance soupeře, než aby přihrál zpět dozadu.

Po ztrátě míče soupeře na naší polovině je Jakub ideálním hráčem do brejku. Ani při nátlakové hře se neztratí. Statistici u něho v letošní sezóně Fortuna:Liga napočítali hned 33 přihrávek do gólové šance. To mu stačilo na 9. místo v rámci celé soutěže. Z Liberce byl za ním o osm takových asistencí Mosquera.

Přihrávky vedoucí ke střele

I další statistika ukazuje, že je Pešek jedním z lídrů ligy. Na prvního Bořka sice poměrně dost ztrácí, nicméně jeho 1,34 přihrávek vedoucích ke střele na 90 minut hracího času je velmi dobrá bilance.

Nová sparťanská posila vyprodukovala celkově šest asistencí; to dělá 0,23 na jedno utkání.

Pešek také zapsal dvě druhé asistence. Stejné číslo měl například David Moberg Karlsson, první v lize je se šesti Bořek Dočkal.

Hra v koncové zóně

Grafické rozložení nám ukazuje, že s míčem blízko pokutového území je Pešek aktivní. Dlouhá čára značí přihrávky, přerušovaná centry. Oranžová šipka jsou klíčové přihrávky a modrá značí herní situaci, kdy rodák z Chrudimi balon dostane do vápna sám.

S příchodem Peška tak budeme mít vepředu rozhodně větší možnost pro manévrování, o které se hráč sám postará. Zkušený útočník může v některých případech zaměstnat obránce či na sebe dva navázat. Tím se Peškovi uvolní prostor k průniku.